Využití transformace wavelet packet pro úsporné vyjádření obrazových dat

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
B
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií
Abstract
V dnešní době stále roste potřeba uchovávat a přenášet digitální obrazová data. K efektivnímu využití přenosových a úložných kapacit je nutná komprese. Tato bakalářská práce se zabývá kompresní metodou založenou na transformaci wavelet packet, která je odvozena od waveletové transformace. Soustředí se zejména na výběr nejlepší báze z úplného waveletového stromu. Práce porovnává 6 kritérií výběru nejlepší a téměř nejlepší báze od R. R. Coifmana, M. V. Wickerhausera a C. Taswella pomocí programu vytvořeného v prostředí Matlab. Program je vytvořen pouze pro testovací a demonstrativní účely, a proto obsahuje jistá omezení – zpracování pouze černobílého obrazu a omezeného rozlišení. Testovací obraz je po aplikaci algoritmu hledání nejlepší báze s různými kritérii prahován stejným koeficientem. Pro porovnání výsledné kvality je použita střední kvadratická odchylka originálního a komprimovaného obrazu. Za nejlepší kritérium hledání nejlepší báze z hlediska obrazové kvality můžeme považovat tu funkci, která dosáhne nejmenší střední kvadratické odchylky. Výsledky ukazují, že některé z Taswellových funkcí přináší značné zlepšení vizuální kvality obrazu, za cenu menšího kompresního poměru oproti klasické Shannonově entropii.
The need for storing and transferring digital image data is still growing nowadays. The Compression is necessary to achieve effective usage of transfer and storage capacity. This Bachelor’s Thesis is concerned with compression method based on wavelet packet transform, which is derived from wavelet transform. It is focused especially on best basis search algorithms from whole wavelet packet tree. There is a comparison between 6 best basis and near-best basis search criterions by R. R. Coifman, M. V. Wickerhauser and C. Taswell in this thesis, which is achieved by using Matlab environment based program. The program was created for testing and demonstrative purpose only and that’s why it contains certain limitation such as only black and white image processing and its limited resolution. There is applied constant threshold on testing image after the several best basis criterions application. The Mean Squared Error is used for comparing outcome quality of compressed and original image. The function that acquires minimal Mean Squared Error is considered the best best-basis search criterion in term of visual quality. The results show that some of the Taswell’s functions significantly improve the visual quality of the image at the price of worse compression ratio against common Shannon entropy.
Description
Citation
KUČERA, M. Využití transformace wavelet packet pro úsporné vyjádření obrazových dat [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2008.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Teleinformatika
Comittee
prof. Ing. Miloslav Filka, CSc. (předseda) Ing. Miroslav Balík, Ph.D. (místopředseda) doc. Ing. Radim Burget, Ph.D. (člen) Ing. Michal Lares, Ph.D. (člen) Ing. Jiří Jeniš (člen) Ing. Martin Minarčík, Ph.D. (člen)
Date of acceptance
2008-06-17
Defence
Dokažte (nebo alespoň ukažte na příkladech), že je pravdivé Vaše tvrzení na str. 20, že celkový počet binárních podstromů úplného binárního stromu hloubky n je 2^n. Tvrdíte, že čas potřebný pro nalezení nejlepší báze obrazového waveletového paketu při kompresi je tak dlouhý, že nevyvažuje malý přínos ve kvalitě. To je jistě pravda. Má použití tohoto typu komprese vliv také na čas dekomprese obrazu?
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO