Návrh robotizovaného pracoviště pro zápustkové kování

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
B
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství
Abstract
Práce se zabývá návrhem technologie výroby kola, které bude vyráběno zápustkovým kováním z nízkolegované oceli 15 142 v množství 500 000 ks za rok. Na základě rozvahy vhodných metod výroby bylo jako optimální vybráno zápustkové kování na svislém kovacím lisu Jing Duann FP-1600G, což bylo doloženo nezbytnými technologickými a konstrukčními výkresy. Pro tento stroj byla navržena zápustka s vložkami z materiálu z oceli 19 552. Vzhledem k roční produkci byl proveden návrh plně automatizovaného pracoviště, které se bude skládat ze tří robotů, řetězového a článkového dopravníku. Na závěr bylo provedeno technicko–ekonomické zhodnocení nákladů na materiál polotovarů a ceny zápustek pro roční produkci.
The thesis deals with the design of technology for production of wheels to be manufactured by die forging 15 142 low-alloy steel at an amount of 500,000 items per year. Based on a consideration of the suitable methods of manufacture, die forging on a Jing Duann FP-1600G vertical forging press was chosen as the best, as documented by the necessary technological and design drawings. A die with inserts made of 19 552 steel was designed for this machine. In view of the volume of annual production, a fully automated workplace was designed consisting of three robots and a chain and pan conveyor. In the conclusion there was a technical-economic evaluation of costs for the material of the semi-finished products and price of dies for annual production.
Description
Citation
KREJČÍ, R. Návrh robotizovaného pracoviště pro zápustkové kování [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Strojírenská technologie
Comittee
prof. Ing. Milan Forejt, CSc. (předseda) doc. Ing. Zdeněk Lidmila, CSc. (místopředseda) Ing. Jan Leimberger, CSc. (člen) Ing. Miroslav Jopek, Ph.D. (člen) Ing. Jiří Tomášek, CSc. (člen) Ing. Ivo Dohnal, Ph.D. (člen)
Date of acceptance
2019-06-19
Defence
Student seznámil komisi se svojí prací, jejími výstupy a závěry a zodpověděl dotazy oponenta. Komise dále studentovi položila následující otázky: 1. Je možné vzhledem k užitému sledu kování použít místo robotu i jiný typ manipulace? 2. Je navržený sled operací vhodný z hlediska optimálního namáhání kovacího lisu? 3. Jakým způsobem jsou upevněny zápustky v dutině kovacího lisu? 4. Jaké tepelné zpracování byste předepsal na výkresech zápustek? 5. Vysvětlete použité schéma držáku zápustky (obr. 16 v práci). 6. Z jakého důvodu bylo voleno vedení na zápustkách? 7. Vysvětlete ekonomické zhodnocení v souvislosti se zavedením robotizovaného pracoviště. 8. Vysvětlete tepelné zpracování, které je předepsané na výkresech pěchovacích vložek. 9. Vysvětlete pojem „pevnost oceli za kovací teploty“, který používáte při výpočtu kovací síly. Položené otázky student dostačujícím způsobem zodpověděl.
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO