Nanomaziva v praktických aplikacích

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
C
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství
Abstract
Tato bakalářská práce se zabývá popisem nanomaziv a vylepšení jejich vlastností pomocí vhodných aditiv, jako jsou nanočástice, které mohou zlepšit jejich tribologické vlastnosti a snižovat opotřebení, tření v místě kontaktu dvou povrchu. Shrnují se zde vlastnosti, výroba a mechanismy, které se uplatňují u nanočástic a nanomaziv. Výstupem této práce je syntéza získaných poznatků v oblasti nanomaziv pro návrh praktických aplikací a popis aktuálních trendů ve výzkumu nanočástic, jako aditiv.
This bachelor thesis is concerned with describing nanolubricants and enhancing their characteristics using suitable additives, such as nanoparticles. These can improve their tribological properties and reduce mechanical wear and friction between two surfaces. This thesis summarizes manufacturing, some features and mechanisms that apply to nanoparticles and nanolubricants. The main outcome of the work is a synthesis of acquired knowledge in the field of nanolubricants for the purpose of practical application and description of current trends in its research as being used as additives.
Description
Citation
SOCHOR, O. Nanomaziva v praktických aplikacích [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Základy strojního inženýrství
Comittee
doc. Ing. Daniel Koutný, Ph.D. (předseda) doc. Ing. Petr Svoboda, Ph.D. (místopředseda) Ing. Zbyněk Strecker, Ph.D. (člen) Ing. Tomáš Koutecký, Ph.D. (člen) Ing. Radovan Galas, Ph.D. (člen)
Date of acceptance
2021-06-18
Defence
Student prezentoval výsledky své práce a odpovídal na následující dotazy. Dotazy oponenta: 1. V úvodu práce zmiňujete, že jedním ze základních způsobů pro snížení tření je zmenšení stykové plochy těles např. použitím valivých ložisek. Nicméně podle definice Coulombova smykového tření je tření na velikosti styčné plochy nezávislé, a naopak závisí na tlaku, který je u valivých ložisek velký. Upřesněte prosím Vaše tvrzení a popište mechanizmus, jak tření v mazaných kontaktech těles vzniká. ZODPOVĚZENO Dotazy členů komise: 1. Ing. Galas: Vysvětlete vysoké hodnoty součinitele tření na jednom z uvedených grafů. NEZODPOVĚZENO 2. Ing. Galas: Pro které materiály platí snížení tření? Jakou tvrdost mají částice? ČÁSTEČNĚ ZODPOVĚZENO 3. Ing. Galas: Vliv částic na kontaktní únavu. NEZODPOVĚZENO 4. Ing. Strecker: Máte v práci shrnutu závislost velikosti částic a drsnosti povrchu? Kvantifikace drsnosti povrchu pro různé způsoby obrábění. ČÁSTEČNĚ ZODPOVĚZENO
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO