Doplňování interpunkce do automatického přepisu řeči

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
B
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií
Abstract
Táto práca sa zaoberá rekonštrukciou interpunkcie vo výstupoch systémov na automatický prepis reči. Výsledný systém by mal byť schopný rekonštruovať interpunkciu vo všeobecnej zväčša hovorenej angličtine s rozumnou mierou presnosti. Prirodzený ľudský jazyk sa v istých prípadoch sa môže javiť nedeterministický a tvorba reťazcov často podlieha veľkému množstvu gramatických pravidiel. Kvôli tomu boli na predikciu interpunkcie vybrané algoritmy strojového učenia pre ich schopnosť rozoznať komplikované vzory v dátach. Bolo vykonaných niekoľko experimentov s rekurentnými neurónovými sieťami za účelom nájdenia najvhodnejšej architektúry modelu. Výsledné modely vytvorené počas týchto experimentov dosahujú presnosť porovnateľnú ak nie lepšiu než práce, v súčasnosti považované za najlepšie v obore.
This thesis deals with the problem of punctuation reconstruction in the output of automatic speech recognition systems. Constrains given on the solutions were applicability on general spoken English language and reasonable accuracy of the punctuation prediction system. Natural language tends to have in some cases non-deterministic nature and usually consists of a large number of grammatic rules. Therefore, a machine learning approach was chosen to solve this problem for its ability to recognize complicated patterns in data. A number of experiments with recurrent neural networks were executed to find the best network architecture for punctuation prediction. Resulting models created during these experiments reach accuracy comparable if not better than the works currently held as state-of-the-art solutions for punctuation reconstruction.
Description
Citation
ŠČAVNICKÝ, T. Doplňování interpunkce do automatického přepisu řeči [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2017.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Informační technologie
Comittee
doc. RNDr. Pavel Smrž, Ph.D. (předseda) doc. Ing. Ondřej Ryšavý, Ph.D. (místopředseda) Ing. Michal Bidlo, Ph.D. (člen) doc. RNDr. Dana Hliněná, Ph.D. (člen) Ing. Jaroslav Rozman, Ph.D. (člen)
Date of acceptance
2017-06-16
Defence
Student nejprve prezentoval výsledky, kterých dosáhl v rámci své práce. Komise se poté seznámila s hodnocením vedoucího a posudkem oponenta práce. Student následně odpověděl na otázky oponenta a na další otázky přítomných. Komise se na základě posudku oponenta, hodnocení vedoucího, přednesené prezentace a odpovědí studenta na položené otázky rozhodla práci hodnotit stupněm B. Otázky u obhajoby: Bylo by možné použít 'dlouhou pauzu' jako další slovní symbol na vstupu modelu? Proč byl použit optimalizační algoritumus Adagrad? V čem se liší nebo je výhodnější než standardní metoda Stochastic Gradient Descent? Byl použit dropout 0.4, to je poměrně vysoká hodnota. Jaké jsou další možnosti regularizace trénování modelu? Jakým způsobem by bylo možné do jednoho modelu přidat podporu predikce více různých interpunkčních symbolů?
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO