Počet záznamů: 1  

Intermediate growth forms as a model for the study of plant clonality functitioning: an example with root sprouters

  1. 1.
    0026242 - BÚ 2006 RIV NL eng J - Článek v odborném periodiku
    Klimešová, Jitka - Martínková, Jana
    Intermediate growth forms as a model for the study of plant clonality functitioning: an example with root sprouters.
    [Přechodné růstové formy jako model pro studium fungování klonality u rostlin: příklad s adventivním odnožováním z kořenů.]
    Evolutionary Ecology. Roč. 18, - (2005), s. 669-681. ISSN 0269-7653. E-ISSN 1573-8477
    Grant CEP: GA ČR(CZ) GA206/01/1039; GA ČR(CZ) GD206/03/H034
    Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z6005908
    Klíčová slova: Adventitious root * sprouting * bud bank
    Kód oboru RIV: EF - Botanika
    Impakt faktor: 1.776, rok: 2005

    Based on extensive literature dealing with growth forms of root sprouting plants, we characterise forms functionally intermediate between clonal root-sprouters and non-clonal plants. We delimit them according to their potential ability to form adventitious shoots and horizontal roots. By reviewing experimental work with root sprouters, we identify the most important triggering factors and developmental constraints influencing these intermediate forms: plant age, life-history mode and life-history stage. Using this information we ask questions about the importance of root sprouting in (1) conditions of unpredictable disturbance, where root-sprouting ability may be viewed as a tool for vegetative regeneration, and in (2) temporarily and spatially heterogeneous environment, where foraging by roots may serve as a way of exploiting patchy resources.

    Na základě bohaté literatury zabývající se růstovými formami rostlin odnožujících z kořenů charakterizujeme formy funkčně přechodné mezi klonální rostlinou odnožující z kořenů a neklonální rostlinou. Definujeme je podle jejich potenciální schopnosti tvořit adventivní prýty z horizontálních kořenů. Na základě rešerše experimentálních prací s druhy odnožujícími adventivně z kořenů označujeme nejdůležitější spouštěcí mechanizmy a růstová omezení ovlivňující tyto funkčně přechodné růstové formy: věk rostliny, délka života rostliny a její fenologická fáze. Na závěr označujeme oblasti, ve kterých lze očekávat největší význam rostlin odnožujících z kořenů: (1) podmínky nepředpověditelného narušení, kde schopnost odnožovat z kořenů je způsobem vegetativní regenerace a v (2) časově a prostorově heterogenním prostředí, kde vyhledávání živin kořeny může sloužit jako způsob získávání limitujících zdrojů.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0116520

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.