Počet záznamů: 1  

Time-dependent modelling of ELMing H-mode at TCV with SOLPS5

  1. 1.
    0094742 - ÚFP 2008 PL eng A - Abstrakt
    Gulejová, B. - Pitts, R.A. - Bonnin, X. - Coster, D. - Behn, R. - Horáček, Jan - Marki, J.
    Time-dependent modelling of ELMing H-mode at TCV with SOLPS5.
    [Časově závislé modelování ELMy H-módu v tokamaku TCV pomocí kódu SOLPS5.]
    Book of Abstracts. Warsaw: Institute of Plasma Physics and Laser Microfusion, Association EURATOM-IPPLM, 2007. P-1.044-P-1.044. ISBN 978-83-926290-0-9.
    [EPS Conference on Plasma Physics /34th./. 2.7.2007-6.7.2007, Warsaw]
    Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z20430508
    Klíčová slova: tokamak * plasma * scrape-off layer * flows * SOLPS5
    Kód oboru RIV: BL - Fyzika plazmatu a výboje v plynech
    http://www.eps2007.ifpilm.waw.pl/PROGRAMME.htm

    This contribution describes work which builds on the recent first successful attempts at modelling the inter-ELM phase of TCV Type III ELMing ohmic H-modes using the coupled fluid-Monte Carlo SOLPS5 code. These simulations have been extended to include both a time dependent model, allowing ELMs to be described, and poloidal drifts, permitting a study of their effect on divertor asymmetries and parallel flows in the ELM-free phase. Simulated data are constrained by experimental upstream Thomson scattering and Langmuir probe (LP) Te and ne profiles. Modelled divertor profiles are compared with LP and fast IR camera measurements at the targets.

    Tento příspěvek popisuje práci založenou na nedávných prvních úspěšných pokusech modelovat fázi plazmatu mezi ELMy typu III v H-módu na tokamaku TCV. K modelování jsme používali kód SOLPS, jež je spojením tekutinového modelu B2 a 3D modelu Eirene typu Monte-Carlo. Tyto simulace byly rozšířeny tak, aby zahrnovaly jednak časově závislý model umožňující popis rychlých ELMů, a druhak také poloidální drifty dovolující studium jejich vlivu na nesymetrii divertoru a paralelní toky plazmatu během klidné fáze bez ELMů. Výsledky simulací jsou srovnávány s profily teploty a hustoty plazmatu získané diagnostikami Thomsonova rozptylu a Langmuirových sond., a to v horní části plazmatu a taky na deskách divertoru infračervenou kamerou.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0154481

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.