Počet záznamů: 1  

Archea - významná součást půdního mikrobiálního společenstva

  1. 1.
    0099280 - BC 2008 RIV CZ cze C - Konferenční příspěvek (zahraniční konf.)
    Němcová, Anna - Elhottová, Dana
    Archea - významná součást půdního mikrobiálního společenstva.
    [Archaea – the important part of soil microbial community.]
    Život v půdě 8, Sborník příspěvků ze semináře. Brno: Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně, 2007, s. 34-41. ISBN 978-80-7375-134-0.
    [Život v půdě /8./. Brno (CZ), 23.01.2007-24.01.2007]
    Grant CEP: GA MŠMT LC06066; GA AV ČR IAA600660605
    Grant ostatní: Akademie věd ČR(CZ) D-CZ 45:05/06
    Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z60660521
    Zdroj financování: V - jiné veřejné zdroje
    Klíčová slova: Archaea * soil * microbial community
    Kód oboru RIV: EH - Ekologie - společenstva

    Archea je evolučně velmi stará skupina prokaryotních mikroorganismů zcela odlišných od ostatních prokaryotních zástupců, která představuje třetí samostatnou doménu života. Biologie a ekologie archeí je předmětem intenzivního zájmu současného výzkumu, který přináší zcela nové informace o této skupině mikroorganismů a evoluci života obecně. Díky aplikaci molekulárních metod, nezávislých na kultivaci, je v současné době již zřejmé, že archea nejsou vázána pouze na extrémní podmínky, ale jsou široce rozšířena a koexistují s jinými mikroorganismy také v běžném prostředí. V oblasti půdní mikrobiologie znamená studium archeí významný přínos pro výzkum procesů přeměn dusíku a uhlíku spojených s tvorbou a emisemi skleníkových plynů z půd. Perspektivní je studium archeí z hlediska evolučních vztahů mezi mikroorganismy, interakcí půdních archeí s ostatními zástupci edafonu a vývoje biotechnologií založených na jedinečných vlastnostech těchto mikroorganismů.

    Archaea is a very old group of prokaryotic microorganisms distinguished by unique characteristics from other procaryotic representatives. Archaea represent the third discrete domain of life. The recent research focused on biology and ecology of Archaea has brought quite new and fascinating information about these microorganisms as well as about the life evolution in general. By virtue of application of recent molecular methods, it is apparent that archaeal habitat is not limited only to extreme environments but it is a distributed group coexisting with other microorganisms in common environments. The study of archaeal role in processes of C and N transformation connected with production and emission of greenhouse gases belongs to important problematic of recent soil biology. From a point of view of the evolutionary relations among soil organisms or interaction with other representatives of edafon the study of Archaea represents other important tasks of soil biology.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0157944

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.