Počet záznamů: 1  

Historická DNA - cenný zdroj informácií pre štúdium genetickej variability a štruktúry populácií vydry riečnej (Lutra lutra)

  1. 1.
    0357727 - ÚBO 2011 CZ slo A - Abstrakt
    Gettová, Lenka - Hájková, Petra
    Historická DNA - cenný zdroj informácií pre štúdium genetickej variability a štruktúry populácií vydry riečnej (Lutra lutra).
    Zoologické dny Brno 2011: sborník abstraktů z konference 17.-18. února 2011. Brno: Ústav biologie obratlovců AVČR, 2011 - (Bryja, J.; Řehák, Z.; Zukal, J.). s. 71-72. ISBN 978-80-87189-09-2.
    [Zoologické dny. 17.02.2011-18.02.2011, Brno]
    Grant CEP: GA AV ČR KJB600930804
    Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z60930519
    Klíčová slova: otter * genetic variability
    Kód oboru RIV: EG - Zoologie
    http://zoo.ivb.cz/doc/sborniky/sbornik_2011.pdf

    V priebehu 20. storočia antropická činnosť výrazne prispela k fragmentácii biotopov a k následnému populačnému poklesu viacerých živočíšnych druhov, vrátane vydry riečnej (Lutra lutra), v mnohých krajinách. Výrazný pokles početnosti (tzv. populačný bottleneck) môže mať za následok zníženie genetickej variability, ktorá je dôležitá z hľadiska zachovania evolučného potenciálu a životaschopnosti druhu. Recentný bottleneck populácií vydry riečnej bol na území Českej a Slovenskej republiky potvrdený aj na základe genetických analýz. Cieľom nášho projektu je preto porovnanie súčasnej a historickej genetickej variability a štruktúry populácií, odhad efektívnej veľkosti populácií pred a po poklese, ako aj detegovanie prípadného historického bottlenecku, ktorého stopy môžu byť prekryté nedávnym populačným poklesom. Doposiaľ sme zhromaždili a zanalyzovali 128 historických vzoriek (predovšetkým zuby, resp. kože a iné časti dermoplastických preparátov) z muzeálnych zbierok Českej a Slovenskej republiky. Zároveň analyzujeme i vzorky z kadáverov, ktoré predstavujú súčasnú populáciu. Celková úspešnosť amplifikácie (19 mikrosatelitových lokusov) u historických vzoriek je 66 %, pričom bola zistená relatívne nízka frekvencia genotypizačných chýb (falošné alely - 1,6 %, tzv. allelic dropout - 7,5 %). Faktoriálna korenspondenčná analýza nepreukázala existenciu viditeľnej štruktúrovanosti populácií v oboch krajinách v období pred poklesom, zatiaľ čo v súčasnej populácii v Českej republike došlo pravdepodobne vplyvom bottlenecku k vzniku geneticky málo diferencovanej skupiny. Zároveň sme zistili súčasné prepájanie českej a slovenskej populácie, ktoré boli v období po poklese navzájom oddelené. Muzeálne zbierky predstavujú cenný zdroj DNA pre štúdium genetickej variability, štruktúry a histórie populácií vzácnych a chránených druhov, resp. druhov ešte nedávno bežných, ale v súčasnosti ustupujúcich.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0195924

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.