Počet záznamů: 1  

Interdisciplinární a transdiagnostický pohled

  1. 1.
    0495191 - MBÚ 2019 RIV CZ cze M - Část monografie knihy
    Procházková, Petra - Roubalová, Radka - Tlaskalová-Hogenová, Helena
    Úloha střevní mikrobioty a účast imunitních mechanismů při poruchách příjmu potravy.
    [The role of intestinal microbiota and involvement of immune mechanisms in eating disorders.]
    Interdisciplinární a transdiagnostický pohled. Praha: Maldá fronta a.s., 2018 - (Papežová, H.), s. 110-121. ISBN 978-80-204-4904-7
    Grant CEP: GA MZd(CZ) NV17-28905A
    Institucionální podpora: RVO:61388971
    Klíčová slova: Anorexia nervosa * function of microbiota
    Obor OECD: Psychiatry

    Anorexia nervosa is a psychiatric disorder defined by an extremely low body weight, a devastating fear of weight gain, and body image disturbance. Based on recent findings, the composition and function of microbiota seems to contribute to the development of anorexia nervosa. This disease was found to be associated with disruption of the composition of normal gut microbiota (dysbiosis), manifested by low microbial diversity and taxonomic differences as compared to healthy individuals. Microorganisms present in the gut represent a part of the so called “microbiota-gut-brain” axis that affect the central nervous system and thus human behavior via the production of various neuroactive compounds. The study of microbiota function in diseases could bring new insights to the pathogenic mechanisms.

    Pokrok v molekulárněbiologických metodách umožnil v posledních letech podrobný rozbor složení i funkcí mikrobioty, která hraje významnou úlohu ve fyziologických i patogenetických mechanismech různých chorob včetně chorob psychických. Zatímco dlouhotrvající intenzivní zájem byl a je věnovaný úloze mikrobioty v mechanismu a vzniku obezity, existuje relativně málo publikací zabývajících se rolí mikrobioty při opačném extrému, tj. u anorexie a malnutrici. Poruchy příjmu potravy jsou také doprovázeny výraznými změnami složení střevní mikrobioty (dysbióza), proto jsou mechanismy využití energie z potravy, chutě k jídlu a vlivu neuroaktivních látek v ose mikrobiota–střevo–mozek intenzivně studovány. Přítomnost protilátek primárně namířených proti složkám střevní mikrobioty a křížově reagujících s neuroregulačními peptidy vede k hypotéze, že v patogenezi anorexie hrají roli i autoimunitní mechanismy. Zjištění, že složení a funkce mikrobioty lze ovlivnit stravou (zvláště do 3 let věku), probiotiky, prebiotiky i přenosy stolice, bude možné využít v prevenci i léčbě.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0288211

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.