Počet záznamů: 1  

Mluvenost a psanost v syntaxi českých reklamních textů

  1. 1.
    0501055 - ÚJČ 2019 RIV SK cze C - Konferenční příspěvek (zahraniční konf.)
    Mrázková, Kamila
    Mluvenost a psanost v syntaxi českých reklamních textů.
    [Orality and literacy in the syntax of Czech advertising texts.]
    Zborník materiálov z 9. medzinárodnej vedeckej konferencie o komunikácii. Synchrónne a diachrónne kontexty jazykovej komunikácie. Banská Bystrica: Belianum. Vydavatel´stvo Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, 2018 - (Odaloš, P.), s. 261-269. ISBN 978-80-557-1417-2.
    [Synchrónne a diachrónne kontexty jazykovej komunikácie. Banská Bystrica (SK), 17.09.2015-18.09.2015]
    Grant CEP: GA ČR GA15-01116S
    Institucionální podpora: RVO:68378092
    Klíčová slova: discourse of advertising * syntax * communicative domain/sphere * conceptual/medial orality/literacy
    Obor OECD: Linguistics

    Článek se zabývá analýzou syntaxe českých reklamních textů, a to jak audiovizuálních, tak tištěných, porovnává přitom syntaktické rysy primární a sekundární (zobrazené) komunikace v reklamě. Tento rozdíl je pro syntax a styl reklamních textů zásadní a odpovídá distinkci mezi konceptuálně psanými a konceptuálně mluvenými texty. Typickými syntaktickými rysy primární komunikace v reklamních textech jsou parcelace/kompletace, juxtapozice, jmenné přísudky s elidovanou sponou a podmínkové konstrukce vyjádřené dvěma imperativy v koordinačním vztahu. Pro sekundární komunikaci v reklamě je typické napodobování každodenních neformálních rozhovorů, děje se tak ale spíše pomocí morfologických a lexikálních rysů, syntax je napodobována spíše zřídka.

    The article analyses the syntax of audiovisual and printed Czech advertising texts, comparing the syntactic features of advertising texts utilizing direct address and advertising texts utilizing indirect address. This distinction seems to be the most important both for the syntax and the style of advertising texts, and it corresponds to the distinction between conceptually written and conceptually spoken discourse. The typical syntactic features of advertisements utilizing direct address are utterance parcellation/completion, juxtaposition, utterances lacking copula or a finite verb, or conditional meaning expressed by two coordinated imperatives. As for indirect address in advertisements, the dialogues between characters in advertising texts imitate the Czech of everyday spoken communication above all by using its typical lexical or morphological features, while its syntactic constructions are imitated only rarely.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0293478

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.