Počet záznamů: 1  

Řídit socialismus jako firmu. Technokratické vládnutí v Československu, 1956-1989

  1. 1.
    0507575 - ÚSD 2020 RIV CZ cze B - Monografie kniha jako celek
    Sommer, Vítězslav - Mrňka, J. - Spurný, Matěj
    Řídit socialismus jako firmu. Technokratické vládnutí v Československu, 1956-1989.
    [Running Socialism Like a Company. Technocratic Governance in Czechoslovakia, 1956-1989.]
    Praha: Ústav pro soudobé dějiny AV ČR: Praha: NLN, 2019. 293 s. Po válce. ISBN 978-80-7285-225-3; ISBN 978-80-7422-674-8
    Grant CEP: GA ČR GJ15-19437Y
    Institucionální podpora: RVO:68378114
    Klíčová slova: state socialism * technocracy * history of expertise * governance
    Obor OECD: History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)

    Politiku jako střetávání odlišných pohledů na fungování společnosti a hospodářství je podle technokratického myšlení možné nahradit chladně racionální ekonomickou kalkulací. Stát a společnost se tak stávají jedním velkým podnikem, který spravují nepolitičtí odborníci. Hospodářská výkonnost a odstranění politických sporů jsou cestou k blahobytu a stabilitě. Ačkoliv ideální technokracie nikdy nevznikla, myšlenka, že je nutné řídit stát jako firmu, našla vlivné stoupence v různých politických a regionálních kontextech. Československo v době vlády KSČ nebylo výjimkou. Tato kniha ukazuje, že technokratický socialismus, který se prosadil v Československu po roce 1968, nebyl negací pražského jara. Naopak, „normalizační” důraz na vládnutí prostřednictvím expertů a na hospodářskou výkonnost byl pragmatickým navázáním na technokratické tendence přítomné v reformním komunismu šedesátých let.

    The main idea discussed in this publication is that the socialism established in Czechoslovakia after the Soviet-led military intervention of August 1968 was technocratic. Rather than being a clear-cut negation of the Prague Spring reform movement, it entailed the pragmatic continuation of some elements of reform policy. Czechoslovak Reform Communism presented various ideas about political and economic systems. Reform Communism contained a contradiction between, on the one hand, the emancipation programme of democratic socialism and, on the other, technocratic notions about socialism as a government of scientific rationality and economic efficiency. The tension between democratization and government by experts was not only a dilemma of the Prague Spring. It was also a starting point of the quick establishment of the consolidation regime that followed the Soviet-led intervention and of the political stability that lasted until the political and economic upheavals of the 1980s.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0298658

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.