Počet záznamů: 1  

Von A wie Aspekt bis Z wie zdvořilost

  1. 1.
    0547787 - ÚJČ 2022 RIV DE cze M - Část monografie knihy
    Hoffmannová, Jana
    Je „skákání do řeči“ nezdvořilé? Překryvy replik v různých komunikačních situacích.
    [Are overlaps impolite? Overlapping talk in various communicative situations.]
    Von A wie Aspekt bis Z wie zdvořilost. Tübingen: Tübingen Library Publishing, 2021 - (Brehmer, B.; Gattnar, A.; Perevozchikova, T.), s. 229-237. ISBN 978-3-946552-49-9
    Grant CEP: GA ČR(CZ) GA19-21523S
    Institucionální podpora: RVO:68378092
    Klíčová slova: overlaps * politeness * talk at work * conversations during visits
    Obor OECD: Linguistics
    https://publikationen.uni-tuebingen.de/xmlui/handle/10900/116490

    V tomto příspěvku jsem se pokusila ukázat, že překryvy replik, to, že mluví současně dva nebo více mluvčích, jsou v každodenních rozhovorech zcela přirozené a že v naprosté většině případů nepředstavují kontroverzní nebo nezdvořilé momenty v dialogu. Za velmi důležité pokládám sledovat je v situačně rozrůzněných typech dialogů: v doprovodných pracovních rozhovorech jsou hojné překryvy terminální (v terminologii E. A. Schegloffa, 2000), které mají kooperativní charakter. Jako nezdvořilé (ale jen někdy a do určité míry) je snad možno hodnotit jen překryvy vzniklé při realizaci oprav, které se blíží Schegloffovým „podmíněným vstupům do repliky“. Naproti tomu v rozhovorech konverzačních (např. při návštěvách, v rodině a mezi přáteli) je v popředí pozitivní zdvořilost, někdy až extrémní, vedoucí k produkci četných kontinuátorů (u nichž ani v nejmenším nejde o snahu mluvčího přerušit, naopak o snahu ho povzbudit, aby ve své řeči pokračoval) a překryvů chorálních („rituálních tanců“). V našich datech se neobjevily žádné případy skutečně nezdvořilého, konfliktního „skákání do řeči“.

    The article deals with various types of overlaps in the relationship to politeness/impoliteness. The analysis is based on two types of conversation: a) conversations taking place between colleagues working together, b) conversations taking place during visits in a family environment or among friends („party talk“). E. A. Schegloff (2000) has differentiated four types of overlaps. In „talk at work“, we find mostly the terminal overlaps. They are not impolite, but collaborative and non-competitive. Only the occurence of repairs in overlaps can be sometimes classified as impolite, this type is closed to Schegloff´s „conditional accesss to the turn“. In the party talk, continuers often appear in overlaps. Through them, an interlocutor makes it apparent to the speaker that he is listening, understands, agrees and the like. There is no intention to interrupt the speaker, and continuers can be taken for a prototype of (positive) politeness – as well as chordal overlaps (having sometimes the character of „ritual dances“). In our data, there are no cases of clearly impolite (competitive) overlaps.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0323966

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.