Využití EEG ve vyhodnocování emocionálních stavů člověka

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
A
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií
Abstract
Diplomová práce se zabývá možnostmi zpracování EEG a klasifikací emocí do tříd v rámci emočního dvoudimenzionálního prostoru. První část tvoří literární rešerše na téma využití záznamu EEG pro zachycení emoční odezvy člověka na stimulační podněty zvukového, vizuálního a audiovizuálního (multimediálního) charakteru. Je zde diskutováno hledisko emoce z pohledu fyziologie a psychologie. Následně jsou uvedený technické poznatky ze záznamu emoce různými modalitami a jejich zpracování, analýzy a klasifikace v rámci dvoudimenzionálního prostoru Valence - Arousal. Na základě teoretických poznatků byl navržený komplexní postup měření a vyhodnocení emocí za použití EEG. Za tímto účelem byly sestaveny dva měřící protokoly s audiovizuální stimulací. Dále je zde uveden postup předzpracování a analýzy dat, výběr příznaků a klasifikace za použití moderních i zavedených metod. Celý navržený postup byl následně realizován a otestován v rámci dvou měření za využití moderního EEG přístroje EGI GES 400MR v laboratorních podmínkách a komerčního, cenově dostupného přístroje Emotiv EPOC v podmínkách mimo laboratorní prostředí. Signály byly zpracovány a emoce klasifikovány na základě vybraných popisných elementů. Výsledkem práce je hodnocení úspěšnosti klasifikace emocí v různých konfiguracích pro výběr popisných elementů a klasifikačních metod a jejich parametrů.
This thesis is focused on EEG processing and emotion classification within two-dimensional emotion space. First part consists of theoretical research about emotional responses of human subjects on sound, image and video stimuli. Emotions are examined from aspect of physiology and psychology. Furthermore technical overview of measurement, analysis and emotion classification within two-dimensional emotional space is discussed. Based on gathered knowledge measurement setup with audiovisual stimuli was designed and measured with two independent instruments – EGI GES400MR in laboratory conditions and Emotiv EPOC device in non-laboratory conditions. Signals were processed and emotions were classified based on chosen features. Performance of classifiers in multiple feature selection setups was evaluated.
Description
Citation
STRAKOŠ, L. Využití EEG ve vyhodnocování emocionálních stavů člověka [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Biomedicínské inženýrství a bioinformatika
Comittee
prof. Pharm.Dr. Petr Babula, Ph.D. (předseda) doc. Ing. Jana Kolářová, Ph.D. (místopředseda) Ing. Marina Ronzhina, Ph.D. (člen) RNDr. Jiří Jarkovský, Ph.D. (člen) Ing. Miloš Malínský, Ph.D. (člen)
Date of acceptance
2016-06-08
Defence
Student prezentoval výsledky své práce a komise byla seznámena s posudky. Ing. Ronzhina položila otázku: Jakého časového rozlišení dosahovala Vaše metoda ? Analyzoval jste nějak přiznaky ? Jaký je vztah mezi frekvenčními parametry v EEG a emocemi ? Proč metoda SVM dávala horší výsledky ? Dr. Malinský se zeptal proč jste použil daný počet kalibračních videí ? Jaký je dynamický rozsah kanálů EEG ? Dr. Jarkovský se zeptal, jaké je srovnání s komerčními systémy ? Student odpověděl na otázky členů komise a oponenta.
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO