Počet záznamů: 1  

Podpora biodiverzity travních porostů pomocí maloplošných úhorů

  1. 1.
    0574971 - BÚ 2024 RIV CZ cze L3 - Certifikované metodiky
    Fabšičová, Martina - Frei, I. - Jiroušek, M. - Smetanová, S. - Šipoš, Jan - Trnka, F. - Vymyslický, T. - Winkler, J. - Zdražílková, M.
    Podpora biodiverzity travních porostů pomocí maloplošných úhorů.
    [Supporting grassland biodiversity through small-scale fallows.]
    Interní kód: UKZUZ 039530/2023 ; 2023
    Technické parametry: UKZUZ 039530/2023
    Ekonomické parametry: Úhorový management vytváří vhodná stanoviště pro klíčení rostlin ze semenné banky včetně ohrožených jednoletých plevelů, při různé četnosti orby celkově zvyšuje pestrost stanovišť (beta diverzita, fylogenetická a funkční diverzita), v některých případech se vytváří vegetace s vyšším podílem nektarodárných bylin pro opylovatele na úkor trav. Úhorový management vyžaduje relativně nízké náklady na údržbu a nevyžaduje žádné speciální technické zařízení.
    Certifikační orgán: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, Hroznová 2, Brno, Česká republika. Datum certifikace: 13.03.2023
    Grant CEP: GA TA ČR TH04030244
    Institucionální podpora: RVO:67985939
    Klíčová slova: biodiversity * disturbance * succession
    Obor OECD: Biodiversity conservation
    https://www.ibot.cas.cz/wp-content/uploads/2023/09/Metodika-ochranarska-uhory-final-2.pdf https://www.ibot.cas.cz/wp-content/uploads/2023/09/priloha_1160723575_0_039530-Podpora_biodiverzity_travnich_porostu.pdf

    Hlavním cílem předkládané metodiky je na základě experimentů s úhorovým managementem navrhnout systém doporučení pro aplikaci maloplošné orby v ochraně přírody. Vzhledem k provázanosti zemědělské půdy mimo zvláště chráněná území s přímými platbami Ministerstva zemědělství (MZe) je v současné době důležité uplatnění metodiky zejména ve velkoplošných chráněných územích, kde je záchrana přírodního a kulturního dědictví primárním cílem. Jednoleté i víceleté úhory, tj. biotopy adaptované na pravidelné narušování povrchu půdy nabízejí vhodná stanoviště pro řadu dnes ohrožených druhů rostlin i živočichů. Jedná se o technicky i ekonomicky snadné řešení, pro maximální efektivitu je však obtížné zvolení vhodného stanoviště. Orba nesmí být použita v druhově bohatých travních porostech, kde by došlo k ruderalizaci a degradaci původní vegetace. Dále nesmí být prováděna u erozně ohrožených pozemků. Vybírány by měly být liniové okraje travních porostů, které byly v minulosti orané, tj. nedávno zatravněná pole, úhory, okraje polí. Problémem mohou být blízké populace invazních druhů rostlin. Naše doporučení k využití úhorového hospodaření se primárně vztahují na pozemky s nižší zásobou živin v půdě v nížinách a pahorkatinách.

    The main goal of the methodology presented here is to propose a system of recommendations for applying fallow in nature conservation based on our experiments. Due to the independence of agricultural land outside specially protected areas with direct payments from the Ministry of Agriculture, it is currently important to apply the methodology, especially in large protected areas where the primary objective is to preserve natural and cultural heritage. Annual and perennial fallows, i.e. biotopes adapted toregular soil disturbance, offer suitable habitats for a number of now-threatened plant and animal species. This is a technically and economically easy solution, but it is challenging to select a suitable location to achieve maximum efficiency. Ploughing must not be used in species-rich grasslands which would lead to ruderalization and degradation of the native vegetation. Furthermore, it must not be carried out on land at risk of erosion. Linear grassland margins, which have been ploughed in the past, recently grassed fields, fallows, and field margins should be selected for fallow management. Nearby populations of invasive plant species can be a problem. Our recommendations for the use of fallow management relate primarily to land in lowland and upland areas with a lower soil nutrient supply.
    Trvalý link: https://hdl.handle.net/11104/0349423

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.