Výroba hřídele

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
A
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství
Abstract
Bakalářská práce spadá pod obor Strojírenská technologie a navrhuje postup výroby hřídele z oceli 12 050 kombinovaným protlačováním. Předmětnou součást lze využívat například pro části těžících strojů, větší ozubená kola, čepy nebo šrouby. Dle získaných poznatků k problematice objemového tváření byla výroba součásti navrhnuta na dvě tvářecí operace. Jako polotovar byl zvolen špalík o průměru 55 mm a délce 146 mm. Výroba byla navrhnuta na postupovém automatu značky Schuler o jmenovité síle 2 000 tun a výšce 7 metrů, který je součástí společnosti Metaldyne Oslavany, v sérii 100 000 kusů za rok.
The bachelor's thesis is classified under the field of Engineering Technology and proposes a process for the production of a shaft made of steel 12 050 by combined extrusion. The material in question can be used, for example, for parts of mining machines, larger gears, pins or screws. In accordance with the acquired findings on the issue of volume forming, the production of the component was designed for two forming operations. A block with a diameter of 55 mm and a length of 146 mm was chosen as a semi-finished product. The production was designed on a Schuler automatic machine, which is a part of the company Metaldyne Oslavany, with a nominal force of 2 000 tons and a height of 7 meters in a series of 100 000 pieces per year.
Description
Citation
JANČÍK, P. Výroba hřídele [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Strojírenská technologie
Comittee
prof. Ing. Milan Forejt, CSc. (předseda) doc. Ing. Zdeněk Lidmila, CSc. (místopředseda) Ing. Eva Peterková, Ph.D. (člen) Ing. Jan Řiháček, Ph.D. (člen) Ing. Michaela Císařová, Ph.D. (člen) Ing. Jiří Tomášek, CSc. (člen)
Date of acceptance
2021-06-23
Defence
Student představil komisi svou práci, její výstupy a závěry a zodpověděl otázky oponenta. Dále byly studentovi položeny následující dotazy: 1. Jaký byl použit materiálový model pro výpočet? (student otázku zodpověděl) 2. Jaké jsou druhy polotovaru pro tváření? (student otázku nezodpověděl) 3. Jaký je výchozí polotovar pro výrobu dílu? (student otázku zodpověděl částečně) 4. Jaké je tepelné zpracování hřídele? (student otázku zodpověděl) 5. Jak probíhá chemické čistění? (student otázku zodpověděl) 6. Proč se používá fosfátování? (student otázku zodpověděl) 7. Proč bylo počítáno logaritmické a poměrné přetvoření? (student otázku zodpověděl)
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO