Vliv koncentrace tenzidové složky a teploty na interakce hyaluronanu a katanionických vezikulárních systémů

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
A
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická
Abstract
Pomocí izotermické titrační kalorimetrie byl studován vliv koncentrace tenzidové složky a teploty na interakce hyaluronanu a katanionických vezikulárních systémů. Měření bylo provedeno při dvou různých koncentracích tenzidové složky a třech hodnotách teploty. Důvodem studování těchto interakcí je možnost, že by tyto systémy společně s hyaluronanem mohly v budoucnosti sloužit jako nosiče léčiv. Katanionické vezikulární systémy byly připraveny z kationického tenzidu CTAB, z anionického tenzidu SDS a z kladně nabitého dvouřetězcového tenzidu DODAC. Pro všechna měření byl využíván roztok záporně nabitého hyaluronanu o koncentraci 0,5 mM.
The influence of various concentrations of surfactant component and various temperatures on interactions of hyaluronan with catanionic vesicular systems were examined using isothermal titration calorimetry. The measurements were performed at two different concentrations of surfactant component and three temperature values. The reason for studying the interactions was to explore the possibility of these systems serving as carriers of drugs in the future. Catanionic vesicular systems consisted of a cationic surfactant CTAB, an anionic surfactant SDS and of a positively charged two-chain surfactant DODAC. The solution of negatively charged hyaluronan with concentration of 0,5 mM was used for all measurements.
Description
Citation
JANÁKOVÁ, K. Vliv koncentrace tenzidové složky a teploty na interakce hyaluronanu a katanionických vezikulárních systémů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2021.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Chemie pro medicínské aplikace
Comittee
prof. Ing. Miloslav Pekař, CSc. (předseda) prof. RNDr. Ivana Márová, CSc. (místopředseda) doc. Ing. Petr Dzik, Ph.D. (člen) doc. Ing. Stanislav Obruča, Ph.D. (člen) prof. Ing. Michal Veselý, CSc. (člen)
Date of acceptance
2021-08-24
Defence
Obhajoba proběhla podle následujícího schématu: prezentace studentky-vyjádření vedoucí/ho-oponentský posudek-reakce na posudek-diskuse s komisí. Studentka přednesla výborný výtah výsledků své bakalářské práce, řádně zodpověděla všechny dotazy oponentské i členů komise, pohotově reagovala na připomínky. V diskusi tak studentka prokázala výbornou schopnost orientace v teoretických i praktických základech problematiky diplomové práce. Komise zhodnotila její bakalářskou práci celkově jako výbornou. Pekař: Hotový produkt je nerozpustný? Jakou má konzistenci – je to sraženina? Márová: Co je kýženým výstupem vašeho experimentu – má studovaná interakce nastat, nebo je nechtěná? V jakém časovém měřítku má k interakci dojít? Jaký postup byste použila pro oddělení vysráženého produktu?
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO