Provoz a optimalizace kapacitní deionizační jednotky

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
A
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická
Abstract
Bakalářská práce je zaměřená na rozvoj doposud dostupných informací o kapacitní deionizaci v rámci výzkumné činnosti v oblasti separačních metod. V teoretické části jsou rozepsány zákonitosti deionizace, faktory ovlivňující průběh deionizace, možné konfigurace modelu kapacitní deionizace, problematika koroze elektrod, praktické využití a budoucí vývoj kapacitní deionizace. V experimentální části je popsána jednotka kapacitní deionizace umístěna na FCH VUT, dále postup výměny elektrod, kalibrace pH a vodivostních sond a optimální nastavení faktorů ovlivňujících průběh deionizace. V této bakalářské práci byla provedena série měření, která vedla k nalezení optimálního nastavení jednotky.
This bachelor thesis is focused on the extension of the information available so far on capacitive deionization within the framework of research activities in the field of separation methods. In the theoretical part, the laws of deionization, factors influencing the course of deionization, possible configurations of the capacitive deionization model, electrode corrosion issues, practical applications and future developments of capacitive deionization are discussed. The experimental part describes the capacitive deionization unit located at the FCH BUT, the procedure of electrode replacement, calibration of pH and conductivity probes and the optimal setting of factors influencing the course of deionization. In this bachelor thesis, a series of measurements were carried out to find the optimal setting of the unit.
Description
Citation
VESPALEC, J. Provoz a optimalizace kapacitní deionizační jednotky [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2021.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Chemie a technologie ochrany životního prostředí
Comittee
doc. MVDr. Helena Zlámalová Gargošová, Ph.D. (předseda) prof. Ing. Jiří Kučerík, Ph.D. (místopředseda) prof. Ing. Jaromíra Chýlková, CSc. (člen) doc. Ing. Jozef Krajčovič, Ph.D. (člen) Ing. Václav Mergl, CSc. (člen)
Date of acceptance
2021-08-23
Defence
Student prezentoval podstatné výsledky své bakalářské práce. Následovalo přečtení posudků vedoucí a oponenta. Oponent měl k práci několik dotazů, na které student odpověděl. Poté se do diskuze zapojili i ostatní členové komise. V této diskuzi prokázal student velmi dobrý přehled a znalosti v řešené problematice. Závěrem byla zhodnocena výsledná známka obhajoby závěrečné práce. Otázky z diskuze: prof. Kučerík: Co je rozhodující pro výběr materiálu na přípravu elektrody? Je potřeba, aby byl materiál mezoporézní? Musí být povrch elektrody polární nebo nepolární? Kolik materiálu je potřeba na výrobu elektrody? Není metoda příliš nákladná? prof. Chýlková: Co se dělá s koncentrátem? doc. Krajčovič: Jak lze elektrody kombinovat? Když přestane být elektroda funkční, lze ji nějak regenerovat nebo recyklovat? Jaká je životnost grafitových elektrod?
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO