Stanovení reziduí antibiotik v půdě

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
B
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická
Abstract
Táto diplomová práca je zameraná na optimalizáciu úpravy vzoriek a analytickú metódu pre stanovenie fluorochinolonové látky. V teoretickej časti sú popísané princípy analýzy v pôdnych vzorkách, environmentálne aspekty pri antibiotickej rezistencii, charakteristika metód UPLC-MS/MS, popis chinolónovej látky. Experimentálna časť sa zaoberá identifikáciou a stanovením fluorochinolonové látky (ciprofloxacínu, enrofloxacínu) v pôde, v ktorej bol zapracovaný hnoj z podstielky hydiny za použitia kvapalinovej chromatografia s hmotnostnou spektrometriou (MS/MS, trojitý kvadrupól). Boli používané metódy vnútorného štandardu a štandardného prídavku na kvantifikáciu ciprofloxacínu a enrofloxacínu. Množstvo CIP vo vzorkách sa pohyboval od 0,2030 do 12,7088 µg·g-1 a pre ENR od 0,2537 do 10,0224 µg·g-1.
This master‘s thesis is focused on the optimization of sample preparation and analytical method for the determination of fluoroquinolone. The theoretical part describes the principles of analysis in soil samples, environmental aspects of antibiotic resistance, characteristics of UPLC-MS / MS methods, description of quinolone. The experimental part deals with the identification and determination of fluoroquinolone substance (ciprofloxacin, enrofloxacin) in soil in which manure from poultry litter was incorporated using liquid chromatography with mass spectrometry (MS / MS, triple quadrupole). Internal standard and standard addition methods were used to quantify ciprofloxacin and enrofloxacin. The amount of CIP in the samples ranged from 0.2030 to 12.7088 µg·g-1 and for ENR from 0.2537 to 10.0224 µg·g-1.
Description
Citation
KAPRINAY BRÉDA, B. Stanovení reziduí antibiotik v půdě [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2021.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
sk
Study field
Chemie pro medicínské aplikace
Comittee
prof. Ing. Miloslav Pekař, CSc. (předseda) prof. RNDr. Ivana Márová, CSc. (místopředseda) doc. Ing. Pavel Diviš, Ph.D. (člen) doc. Ing. Petr Dzik, Ph.D. (člen) doc. Ing. Stanislav Obruča, Ph.D. (člen) prof. RNDr. Zbyněk Zdráhal, Dr. (člen)
Date of acceptance
2021-09-01
Defence
Obhajoba proběhla podle následujícího schématu: prezentace student-vyjádření vedoucí/ho-oponentský posudek-reakce na posudek-diskuse s komisí. Studentka přednesla velmi dobrý výtah výsledků své diplomové práce, zodpověděla dotazy oponentské i členů komise, reagovala na připomínky k diplomové práci. V diskusi tak studentka prokázala velmi dobrou schopnost orientace v teoretických i praktických základech problematiky diplomové práce. Komise, s uvážením hodnocení v posudku a vyjádření vedoucí/ho, zhodnotila její diplomovou práci celkově jako velmi dobrou. Diviš: Jak jste prováděla přípravu spikovaného vzorku? Jaký význam má koeficient 3,3 při výpočtu limitu detekce? Jak souvisí s počtem opakování stanovení? Jaká kolona byla použita? Máte nějaké vysvětlení pro relativně krátké retenční časy? Márová: Jaká byla motivace pro výběr fluorochinolonů? Jsou nějaké legislativní limity pro jejich obsah?
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO