Senzor kvality prostředí potravinového obalu

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
A
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická
Abstract
Tato práce se zabývá přípravou tenkých polymerních vrstev schopných barevné odezvy na kyslík. Tenké vrstvy byly připraveny s různými polymery a barvivy. Byla sledována rychlost fotokatalytické redukce barviva a také rychlost barevné odezvy na kyslík. K vytvoření anaerobního prostředí k ověření citlivosti vrstvy na kyslík byly využity absorbéry kyslíku. Ověřen byl také vliv viditelného světla na vrstvu. Dále byla zkoumána závislost kinetiky reakcí fotokatalytické redukce a zpětné oxidace na obsahu glycerolu ve vrstvě. Z hlediska obou reakcí byl nejvhodnější 1% obsah glycerolu ve vrstvě. Methylenovou modř v připravené vrstvě lze zredukovat intenzitou UVA 0,1 mWcm-2 za dobu 48 s a barevná odezva této vrstvy na kyslík je snadno postřehnutelná okem již během 20 minut.
The aim of this study was to prepare thin polymer layers able to give a color change response to oxygen. Thin layers were prepared with different polymers and dyes. The rate of photocatalytic reduction of a dye and the rate of the color change response to oxygen were studied. To verify oxygen sensitivity of a prepared layer, oxygen absorbers were used to create anaerobic conditions. The effect of visible light irradiation on a prepared layer was examined as well. Influence of glycerol content on the kinetics of the photocatalytic reduction and the color change response was studied. Considering both reactions, the glycerol content of 1 % was found to be the most suitable. Methylene blue in prepared layer was reduced 48 s after previous UVA irradiation with intensity of 0,1 mWcm-2. The color change response to oxygen is readily distinguished by the naked eye within 20 minutes.
Description
Citation
DOBIÁŠ, V. Senzor kvality prostředí potravinového obalu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2021.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Potravinářská chemie a biotechnologie
Comittee
prof. RNDr. Ivana Márová, CSc. (předseda) doc. Ing. Pavel Diviš, Ph.D. (místopředseda) doc. Ing. Stanislav Obruča, Ph.D. (člen) prof. Ing. Stanislav Kráčmar, DrSc. (člen) doc. Ing. Eva Vítová, Ph.D. (člen) doc. Mgr. Václav Brázda, Ph.D. (člen)
Date of acceptance
2021-09-07
Defence
1. Student seznámil členy komise s náplní a cílem diplomové práce. 2. Byly přečteny posudky na diplomovou práci. 3. Student akceptoval všechny připomínky oponenta a na všechny otázky odpověděl v plné šíři. Diskuse: doc. Diviš: Co jste použil za absorbér a kde jste je získal? prof. Kráčmar: Doporučil bych zjednodušení vašich tabulek. Neuvažoval jste i o senzoru sirných sloučenin? doc. Vítová: Na jaké typy potravin byste váš obalový senzor využil? doc. Brázda: Jakou funkci má ve vašem senzoru oxid titaničitý? Nehrozí v souvislosti s využitím vašeho senzoru zátěž pro životní prostředí? Student odpověděl na všechny doplňující otázky členů komise, které byly v průběhu diskuze k dané problematice vzneseny. V diskuzi student prokázal výbornou orientace v dané problematice. Po diskusi následovalo hodnocení závěrečné práce. Diplomant prokázal nejen výborné odborné znalosti, ale i schopnost samostatné prezentace dosažených výsledků.
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO