Standardy pro aplikaci polymerových optických vláken

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
A
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií
Abstract
Diplomové práce si klade za cíl popis polymerových optických vláken (POF). Zejména pak se zaměřením na jejich aplikaci a s ní spojenou standardizací. Po vysvětlení principu přenosu signálu polymerovými vlákny, jsou porovnány vlákna skleněná a polymerová. Pozornost je následně věnována druhům POF a používaným konektorům. Další část se zabývá standardy polymerových vláken, dle jejich oblasti uplatnění. Navazující kapitola popisuje aplikaci polymerových vláken v praxi; a to především v automobilovém průmyslu a senzorové technologii. Samotná kapitola je pak věnována nasazením POF vláken v sítích LAN. Uvádí srovnání se sítěmi metalickými a bezdrátovými, shrnuje výhody a nevýhody. Kapitola dále přináší přehled komponentů používaných v oblasti POF – optický převodník, přepínač s optickým rozhraním, optická síťová karta, atd. V praktické části je vytvořen návrh domácí datové sítě pro dvoupatrový rodinný dům. Návrh byl realizován programem CableProject CAD, nejdříve pomocí metalické kabeláže (UTP kategorie 5e) a následně s použitím polymerového vlákna. Posléze jsou oba návrhy vzájemně srovnány. Je provedena podrobná finanční analýza, porovnána náročnost instalace a srovnány metody uložení kabelu. Praktická část se dále věnuje měřením parametrů POF sítě, vlivu makroohybů na útlum vlákna, zkoumá metody spojování vláken skleněných a polymerových a zabývá se simulací IPTV přenosu v reálných podmínkách.
The aim of thesis is description of polymer optical fiber (POF). In particular, focusing on their application and its associated standardization. After explaining the principle of signal transmission by polymer fibers, glass fibers are compared with the polymer fibers. The attention is then paid to the types of POF and their connectors. Another part is engaged in standards of polymer fibers, according to their area of application. Following chapter describes the application of polymer fibers in practice, especially in the automotive industry and sensor technology. Standalone chapter is dedicated to deploying POF fibers in LANs. It mentions comparasion with copper and wireless networks, summarizes the advantages and disadvantages. Chapter also provides an overview of the components used in POF - optical converter, switch with optical interfaces, optical network card, etc. In the practical part is created the design of home network for two-storey family house. The proposal was implemented by CableProject CAD software, first using copper cabling (UTP category 5e) and then using polymer fibers. Finally, both proposals are compared with each other. It has been made detailed financial analysis, compared performance of instalation and methods of cable instalallation. The practical part is also dedicated to measuring the parameters of POF networks, the impact of the attenuation loss, explores methods of joining glass and polymer fibers and is engaged in IPTV transmission simulation in real conditions.
Description
Citation
STIBUREK, M. Standardy pro aplikaci polymerových optických vláken [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Telekomunikační a informační technika
Comittee
prof. Ing. Miloslav Filka, CSc. (předseda) prof. RNDr. Vladimír Vašinek, CSc. (místopředseda) Ing. Jiří Přinosil, Ph.D. (člen) Ing. Pavel Reichert (člen) Ing. Miroslav Balík, Ph.D. (člen) doc. Ing. Petr Mlýnek, Ph.D. (člen) Ing. Jan Šporik (člen)
Date of acceptance
2012-06-06
Defence
Jaké znáte způsoby spojování vláken PF-POF (perfluorovaná polymerová vlákna), které mají průměr jádra pouze 62,5 µm; 120 µm a 200 µm? Je možné využít stejné technologie jako u vláken s průmětem jádra 900 µm a jak je docíleno správné vycentrování středů? Uvádíte, že vlákna s gradientním indexem lomu vedou ke snížení vidové disperze. Na obrázku vysvětlete, jakým způsobem ke snížení dochází v porovnání s vlákny step index a jednovidovými vlákny. Co je to vid?
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO