Budova pro knihovnické účely

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
B
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta stavební
Abstract
Diplomová práce se zabývá návrhem budovy pro knihovnické účely s téměř nulovou spotřebou energie. Práce je rozdělena do tří částí. První část obsahuje architektonicko-stavební řešení. Jedná se o samostatně stojící dvoupodlažní budovu v Kroměříži. V prvním nadzemní podlaží se nachází přednáškový sál, knihovna a technické zázemí. Ve druhém nadzemním podlaží je další část knihovny se studovnou a také zázemí pro zaměstnance. Obě podlaží jsou vybavena hygienickým zázemím včetně bezbariérového WC, které lze najít v 1.NP. Objekt je založen na základových pasech, nosný stěnový systém je tvořen z keramických tvarovek a stropní konstrukce je navržena z předpjatých železobetonových desek SPIROLL. Střešní plášť je tvořen jednoplášťovou extenzivní zelenou střechou. Střecha nad vstupem do objektu je jednoplášťová plochá střecha. Ve druhé části se zabývám návrhem technického zařízení budovy. Klíčovými komponentami systému jsou tepelná čerpadla vzduch-voda, která slouží k vytápění a chlazení, vzduchotechnika s rekuperací tepla, osvětlení založené na LED technologii a fotovoltaické panely. Vytápění je teplovodní podlahové. Koncepčně je řešeno nakládání s dešťovou vodou. Objekt je posouzen z hlediska denního osvětlení, akustiky a tepelné techniky včetně průkazu PENB. V rámci třetí části mé práce se zaměřuji na využití termovize a analýzu termografických snímků s cílem identifikovat potenciální tepelné mosty. Součástí je také příprava cenové nabídky pro různé varianty zateplení, s cílem určit optimální variantu pro zateplení nejen knihoven, které byly zaznamenány pomocí termokamery. Analýza je zaměřena na identifikaci ekonomicky efektivnějšího řešení, které poskytne optimální tepelnou izolaci a minimalizuje náklady na provádění. K tvorbě práce byl použit software ArchiCAD, BuildingDesign, Microsoft Office, Lumion a webový portál DEKSOFT.
The aim of the Master’s thesis is to design near-zero energy library building in Kroměříž. The thesis is divided into three parts. The first part includes the architectural and structural design of the library. The building has two storeys. The first floor contains a lecture hall, a library, and technical facilities. The second floor contains another section of the library with a study space and facilities for employees, both floors are equipped with sanitary facilities. An accessible sanitary facility is located on the first floor. The building is founded on foundation strips supporting the load-bearing wall system made of ceramic blocks and a pre-stressed concrete roof and floor structure. The roof is designed as an extensive green roof, the roof over the entrance area is a warm flat roof. In the second part, I focus on designing selected building services. Key components include air-water heat pumps for heating and cooling, mechanical ventilation with heat recovery, LED-based lighting technology, and photovoltaic panels. The heating is provided by a hot water underfloor system, and rainwater management concept is designed as well. The building is assessed in terms of daylighting, acoustics, and thermal technology, including an Energy Performance Certificate. The third part of the thesis focuses on using thermography to identify potential thermal bridges. This section also encompasses the preparation of cost estimates for various insulation options, aiming to determine the optimal insulation solution for libraries that have been surveyed using a thermal camera. The analysis is focused on identifying a more cost-effective solution that provides optimal thermal insulation and minimizes construction costs. The thesis is created using ArchiCAD, BuildingDesign, Microsoft Office and Lumion software, along with the web portal DEKSOFT.
Description
Citation
PASTORKOVÁ, G. Budova pro knihovnické účely [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta stavební. 2024.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
bez specializace
Comittee
Ing. Marcela Počinková, Ph.D. (člen) Ing. Alena Vaščáková (člen) doc. Ing. Aleš Rubina, Ph.D. (místopředseda) Ing. Lenka Maurerová, Ph.D. (člen) Ing. Jiří Cihlář (člen) Ing. Zdenka Rosecká, Ph.D. (člen) prof. Ing. Milan Ostrý, Ph.D. (předseda) Ing. Karel Struhala, Ph.D. (člen)
Date of acceptance
2024-01-31
Defence
Studentka nejprve představila svou práci s názvem Budova pro knihovnické účely formou prezentace v PowerPointu, kde popsala stavební řešení budovy občanského vybavení a koncepční řešení systémů techniky prostředí a hospodaření s vodou, s cílem minimalizovat energetickou náročnost budovy a využívat obnovitelných zdrojů energie. Vyjádřila se k připomínkám oponenta a odpovídal na připomínky členů komise. 1) Popište provoz elektrokotle v souběhu s tepelným čerpadlem. Podle čeho se bude řídit spouštění zdrojů a jak zabezpečíte ochranu oběhového čerpadla u elektrokotle, když bude mít mnohem menší výkonové charakteristiky? 2) Upravte pozici oběhového čerpadla, tak abyste nemusela mít dvě na smyčce pro vytápění i chlazení. 3) U chlazení je vhodnější volit regulaci rozdělováním než směšováním. Popište rozdíl mezi oběma systémy a poupravte váš uzel chlazení u VZT jednotky. 4) Při hodnocení uvádíte, že otopná tělesa způsobují tepelné mosty. Uveďte definici tepelného mostu a vyberte z vašeho měření pouze místa, kde tepelné mosty s nejvyšší pravděpodobností budou. 5) Kolik času zabrolo snímkování? 6) Rozdíl mezi polystyreny? Vhodné materiály do kontaktního zateplovacího systému? 7) Proč je schodiště monolitické? 8) Rozprava nad schéma zapojení: akumulační nádrž, výpočtová teplota. 9) Velikost dveří v technické místnosti. 10) Úvaha nad návrhem fotovoltaiky.
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO